22 marca przypada Międzynarodowy Dzień Wody. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Ochrona lodowców” i miała na celu ukazanie konieczności dbania o zasoby kriosfery jako rezerwuaru słodkiej wody.
75% zasobów wody pitnej retencjonowanej jest w lodowcach, lądolodach i pokrywach śnieżnych. Lodowce zarówno górskie jak i lądolody kurczą się w zatrważającym tempie. Główną przyczyną ich topnienia są gazy cieplarniane, które wpływają na podnoszenie globalnej temperatury. W konsekwencji doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych a poziom oceanów podnosi się zalewając obszary najniżej położone. Jako mieszkańcy Ziemi musimy podejmować działania zwiększające świadomość społeczną na temat ochrony lodowców.
Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody. W holu szkoły prezentowano okolicznościową ekspozycję. Uczniowie klasy IV TŻG uczestniczyli w warsztatach hydrologicznych, podczas których przybliżono treści dotyczące występowania, budowy, rodzajów i znaczenia lodowców dla przyszłości naszej planety.
Wykorzystując zestawy do pomiarów parametrów chemicznych młodzież wykonała oznaczeń jonów azotowych i fosforowych zawartych w wodzie pochodzącej z Jeziora Wielkiego Skępskiego, nad którym położona jest nasza szkoła. Uczniowie zmierzyli jej odczyn i twardość. Wyniki badań były pozytywne. Stan wody Jeziora Skępskiego określono jako dobry, a zawartość zanieczyszczeń jako znikomą.
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani wicedyrektor Agnieszka Żuchowska.